Вогнезахист металевих конструкцій. Що це таке та як його проводити?

22.04.2024

Отже, вогнезахист – це певний комплекс робіт, який призначений для захисту конструкцій, будівель та споруд від займання та пожежі. Основне його призначення підвищити стійкість конструкції до вогню. Основні завдання  проведення робіт з вогнезахисту – мінімізувати поширення вогню при пожежі, забезпечити необхідний час для евакуації людей та роботи протипожежних 

Відомо, що метал дуже міцний матеріал при будівництві, що за допомогою нього можна зводити високі та великі за площею будівлі. Та поряд зі своєю міцністю він має недолік – при високій температурі він деформується і будівля «складається». В чомусь він навіть програє дереву, бо поки дерево не перегорить, воно зберігає свою несучу стійкість. Незахищений метал вогнезахисними речовинами має стійкість до високих температур лише 15 хв. 

Найчастіше вогнезахист металу проводиться під час нового будівництва будівель та споруд де використовується несучий металевий каркас. В основному це торговельні центри, логістичні склади, виробничі будівлі, культові, спортивні споруди, магазини та ін.

Як правило для вогнезахисту металу використовуються фарби, вогнезахисні штукатурки іноді комбіновані способи.

Вогнезахисні фарби переважно використовують для підвищення вогнестійкості до 120 хв, хоча деякі виробники заявляють про фарбу, що здатна підвищувати межу вогнестійкості до R180 (180 хв.) несучих сталевих будівельних конструкцій, але ми вважаємо, що таке рішення є економічно недоцільне, через великі трудозатрати і дороговизну.

У випадку проведення вогнезахисту з ступенем вогнезахисту понад R120 (120 хв.) а це переважно колони, доцільно використовувати вогнезахисні штукатурки, які можуть забезпечувати межу вогнестійкості металоконструкцій до 240 хв. (клас вогнестійкості R240).

Згідно характеристик вогнезахисних речовин роботи з вогнезахисту металевих конструкцій повинні проводитися в температурному режимі +5 °С до +35 °С та відносній вологості повітря не вище 80 %, при умовах експлуатації в закритих приміщеннях від -30 °С до +60 °С та вологості повітря не вище 90 %.

Перед початком виконання робіт необхідно розробити проект проведення робіт з вогнезахисту, а вже на його основі планувати саме виконання. 

При виготовленні проекту вогнезахисту металу виходячи з ступеня вогнестійкості будинку проектувальник відносить кожен елемент конструкції до певного класу вогнестійкості. А в залежності від зведеної товщини металу визначає необхідну товщину вогнезахисної суміші для забезпечення певного часу захисту. В своїй роботі проектувальний керується п. 5.3. та таблицею 1 ДБН В.1.1-7-2016 Пожежна безпека об’єктів будівництва та іншими нормативними документами.

Проведення робіт з вогнезахисту здійснюється згідно регламенту, який розробляється для кожної речовини окремо. В регламенті вказано призначення вогнезахисної речовини, її характеристики, розрахунки витрат, процедура застосування, контроль якості та вимоги до утримання вогнезахисного покриву. 

Виконання робіт. На очищений метал наноситься антикорозійне покриття (грунт) після нанесення грунта складається Акт на закриття прихованих робіт. Безпосередньо перед нанесенням вогнезахисної речовини (далі – ВЗ) вимірюється точка роси з оформленням відповідного Акту визначення точки роси. Якщо температура поверхні конструкції вища за точку роси, то можна приступати до нанесення ВЗ.

Перевірка робіт з вогнезахисту. Для перевірки відповідності вогнезахисту замовник робіт створює комісію. До складу комісії входять представники замовника (голова комісії), виконавець робіт, а також можуть залучатися (за згодою) представники проектної організації; виробника, інспекційного органу, який має атестат акредитації, виданий Національним агентством з акредитації України.

При перевірці робіт комісія здійснює зовнішній огляд вогнезахисного покриву на предмет відсутності рівномірності покриву, пропусків, проводиться вимірювання товщини вогнезахисного покриву кожні 15-20 метрів але не менше, як 10 вимірів. При бажанні замовника проводиться лабораторне випробування речовини. У разі відсутності зауважень представниками підписується акт перевірки відповідності вогнезахисту, а у разі виявлення недоліків встановлюється час для їх усунення і після того процедура перевірки проводиться заново. Роботи з вогнезахисту проводяться відповідно до Правил з вогнезахисту затверджених наказом МВС України від 26.12.2018 року №1064

Також дуже важливо, щоби роботи з вогнезахисту проводила професійна протипожежна компанія, яка має ліцензію на виконання протипожежних робіт, дозволи та навчання з охорони праці, кваліфікований персонал та спеціалізоване обладнання.

Правильно виконані роботи з вогнезахисту зберегти життя людей, майно та при пожежі та доди можливість протипожежним підрозділам виконувати роботи з гасіння вогню.

При необхідності наші фахівці можуть надати Вам детальну консультацію з вогнезахисту металу, а також виконати роботи.